رنگ در روانشناسی به عنوان عامل ترغیب و تشویق مخاطب، یکی از بحث برانگیزترین جنبه های بازاریابی و تبلیغات است.

چشم انسان می تواند بین ۲.۵ تا ۱۰ میلیون طیف رنگ را تشخیص بدهد. حال اگر این واقعیت را در کنار صدها پیام تبلیغاتی ای که روزانه مشاهده می کنیم و برنامه ای که برای انتخاب طراحی محصول جدیدمان داریم ، قرار دهیم  بیشتر دلهره اور می شود.

در بیشتر مواقع انتخاب رنگ بر پایه ی ” کدام بهتر به نظر می رسد ” استوار است؛ در حالی که مناسب ترین و بهترین پرسش مبنایی عبارت است از : ” کدام رنگ تأثیر مناسب و به جایی دارد؟ “.

طبق پژوهش های صورت گرفته در مورد آثار تعاملی رنگ ها ، ارتباط میان رنگ و برندها متکی به درک و احساس درستی است که از رنگ مربوط به آن برند حاصل می شود.

پس آیا اساسا این “رنگ مناسب است” که منجر به فروش می شود؟

رنگ تا ۸۰ درصد  عامل افزایش شناسایی و به رسمیت شناختن یک برند است. بنابراین ادامه مطلب را با دقت بیشتری دنبال کنید!

 

رنگ هایی که می شود انتخاب کرد

آبی: به طور معمول نشانه ی اطمینان، اعتماد به نفس، امنیت و هوشمندی است.

این رنگ اصولا رنگ مردانه ای است که تصویری از هوش و پاکیزگی را ارائه می دهد. این رنگ القا کننده حس آرامش است؛  بنابراین بیشتر برای سازمان هایی پیشنهاد می شود که می خواهند تصویری حرفه ای از فعالیت خود داشته باشند.

سبز: رنگ سبز موجودیتی دو وجهی داره یعنی هم می تواند نشانه پول و ثروت باشد ( سبز تیره ) و هم حس تفریح و سرگرمی را به مخاطب خود بدهد ( سبز روشن )؛ در هر دو حال رنگ سبز سمبولی از رشد، هماهنگی و احساس تازه است.

سبز تیره احساس سلامتی و نیز حس امنیت مالی یا موفقیت را منتقل می کند. این رنگ ساده ترین نوع برای دیدن است و حتی می تواند موجب بهبود و ارتقاأ بینایی شود. ما پیشنهاد می کنیم از این رنگ برای معرفی تاریخچه و شرح و توصیف برند خود استفاده نمایید.

قرمز: این رنگ با فعال سازی غده ی هیپوفیز ضربان قلب شما را بالا می برد. از این رنگ هنگامی استفاده کنید که قصد انتقال هیجان و احساس دارید.

شرکت های غذایی بیشتر از رنگ قرمز در نماد و نشانه ی فروشگاه های خود استفاده می کنند چرا که این رنگ موجب تحریک اشتها و افزایش سوخت ساز بدن می شود.

به تازگی طی یک پژوهش دریافته اند که تغییر رنگ قیمت از مشکی به قرمز باعث می شود که مردان تصور کنند می توانند خرید ارزانی انجام دهند.

از آنجا که رنگ قرمز نسبت به رنگ های دیگر قابل رویت تر است و موجب برجسته شدن متن و تصویر می شود، پیشنهاد می شود از آن برای تأکید بر روی نماد کالا یا مجموعه ی خود استفاده نمایید تا توجه ها را به سمت پیام های کلیدی تان جلب نماید.

زرد: این رنگ ارتباط تنگاتنگی با لذت، شادی، خوشبختی و انرژی دارد.

رنگ زرد موجب برانگیختن فعالیت ذهنی و تولید انرژی عضلانی می شود. در استفاده از این رنگ برای جلب توجه و یا بکار گیری آن در تقابل ( کنتراست ) با رنگی دیگر تأمل کنید.

نارنجی: یک رنگ مشتاق و بشاش. ترکیبی از ویژگی های رنگ زرد و قرمز.  رنگ نارنجی بسیار تعدیل شده و آرام است، اگرچه هنوز هم موجب جلب توجه مشتری می شود.

پاسخ فیزیکی بسیاری از افراد به این رنگ به صورت افزایش اکسیژن مغز، تحریک ذهنی و احساس خوشبختی است.

پیشنهاد ما چیست؟ اگر می خواهید بی هیچ فشار و تحکمی هیجان و قدرت را به مشتریان خود القاء کنید از این رنگ استفاده نمایید.

سیاه ( مشکی ): این رنگ می تواند قدرتمند، با کلاس، دراماتیک و حمایت گر باشد. از این رنگ بیشتر برای تبلیغ محصولات بی نظیر استفاده می شود. مانند محصولات و تکنولوژی های گرانقیمت.

سفید: این رنگ به نوعی تراوش سادگی و خالص بودن است. از این رنگ می توان برای القاء خوبی و پاکی برند استفاده کرد. برای محصولات مرتبط با سلامتی بیشتر از رنگ سفید استفاده می شود.

مرحله بعد

هرچند که باید لوگو و تبلیغات تان را به روز کنید، اما حالا مداد رنگی هایتان را برای انتخاب یک رنگ بیرون نریزید.

در هر صنعتی گرایش های رنگی خاصی وجود دارد. به رقبای تان نگاه کنید که در حال فعالیت اند و راهی برای متمایز ساختن خود پیدا کنید.

از رنگ تنها به خاطر رنگ بودنش استفاده نکنید.

در مقاله ای با عنوان ” تأثیر بازاریابی رنگ ” پژوهشگران دریافته اند که ۹۰ درصد قضاوت های ناگهانی درباره محصولات ( بسته به نوع محصول )  می تواند بر اساس رنگ تنها باشد.

اگر باید میان تئوری رنگ و گرایشات بازار یکی را انتخاب کنید سعی کنید نقادانه با موضوع روبرو شوید. این که رنگ ها بتوانند به شما در به تصویر کشیدن هویت مورد نظرتان کمک کنند اهمیت بیشتری دارد تا این که شما به دنبال یک مشت رنگ های کلیشه ا ی باشید.