چگونه یک تراکت خوب و مفید داشته باشیم!

تراکت خوب

می خواهیم از تراکت خوب بگوییم! مهم نیست به آنچه می‌گویید: تراکت، آگهی و یا هر چیزدیگر… منظور همان کاغذی است که هنوز در این دنیای هوشمند دیجیتالی وجود دارد و کار خودش را می‌کند!

تراکت را معمولاً این‌گونه تعریف می‌کنند:  یک آگهی دستی کوچک که رویداد یا محصولی را تبلیغ می‌کند.

این ساده‌ترین تعریفی است که تاکنون شنیده‌اید … این‌طور نیست؟

بااینکه چیزی نیست جز تکه کاغذی که به‌صورت یکرو یا دورو چاپ‌شده ؛ اما روشی جالب برای جلب‌توجه مخاطبین و ترویج فروش است … البته اگر درست انجام بشود!

به یاد داشته باشید که مردم دقیقه‌به‌دقیقه در حال دریافت پیام هستند … مخصوصاً اگر در خیابان‌ها باشند. برخی از افراد روزانه بیش از ۷۰۰۰ پیام می‌بینند و می‌خوانند؛ که البته بیشتر آن‌ها از  طریق موبایل و تبلت است.

برای این‌که خوب دیده شوید و در یادها بمانید باید کاری کنید که یک تراکت خوب و آگهی تأثیرگذار داشته باشید. متأسفانه بیشتر تراکت‌ها سر از سطل زباله درمی‌آورند که یعنی مقدار زیادی وقت و هزینه که متعلق به شماست و به هدرمی رود!

حال چگونه می‌توان این کلاف درهم‌وبرهم را باز کرد و یک تفاوت ایجاد کرد؟ چگونه تراکت و آگهی‌ای داشته باشیم که بلافاصله کارش به سطل زباله و رودخانه ختم نشود؟!

در اینجا یک فرایند سریع ۶ مرحله‌ای وجود دارد که در صورت توجه به آن می‌توانید تراکت مفید و کارآمدی داشته باشید.

۱- توفان فکری برای یک ایده بزرگ و پول‌ساز!

وقت بگذارید و درباره کسب‌وکارتان و چیزی که می‌خواهید آن را تبلیغ کنید دست‌به‌قلم شوید و بنویسید. حتی اگر ایده‌ای به نظرتان مزخرف می‌آید از نوشتن آن هراسی نداشته باشید! گاهی اوقات همین ایده‌های عجیب‌وغریب و گاه بیخود وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند منجر به یک ایده بزرگ و پول‌ساز می‌شوند.

قدرت نفوذ کارت ویزیت و استفاده از آن به‌عنوان یک ابزار قدرتمند
بخوانید!

۲- نیاز به بررسی همه‌جانبه دارید.

وقتی همه‌چیز را تدوین کردید به عقب بازگردید و به آنچه نوشته‌اید نگاهی بیندازید. اگر می‌شود آن را رها کنید و روز بعد به سراغش بروید. این کار ضروری نیست اما می‌تواند باعث شگفتی شود! چراکه ناگهان چیزی خودش را بروز می‌دهد و نگاهتان را پر می‌کند! … این همان ایده‌ای است که باید به آن برسید!

۳- بگذارید تصورتان شکل پیدا کند.

یک تصویر و یا تیتر عالی تنها نصف ماجراست. حال باید ایده‌هایتان را پروبال دهید.  برای داشتن یک تراکت خوب و آگهی برجسته چه‌کارهایی می‌توان انجام داد؟ آیا بهتر است ” خط تا ” داشته باشد؟ آیا می‌شود آن را بر روی چیزی غیرمعمول به‌جز کاغذ چاپ کرد؟ تصور کنید تراکتی که دارید بوی خاصی بدهد و یا شبیه چیزی باشد که مردم نتوانند آن را نادیده بگیرند؛ مانند بلیت پارکینگ؟

۴- طراحی کلید اصلی کار شماست.

برای طراحی به سمت حرفه‌ای‌ها بروید. در این صورت است که می توانید یک آگهی تأثیرگذار داشته باشید.

در ابتدای کار باید مطمئن شوید که فرم طراحی فضای کافی برای برجسته ساختن عنوان و پیشنهاد را داشته باشد. از ازدحام تایپوگرافی و کپی زیاد مطالب بپرهیزید.

در انتخاب تصاویر دقت کنید و با فکر آن را انجام دهید. بررسی کنید که خطایی در تراکت تان وجود نداشته باشد. شما نباید بعد از چاپ خطای املایی داشته باشید یا آدرس و تلفن تان خطا داشته باشد.

۵- به کیفیت چاپ اهمیت دهید.

همانند طراحی در چاپ نیز مضایقه نکنید. از تبادل‌نظر با حرفه‌ای‌ها غافل نشوید. چاپچی‌ها این کار را همیشه انجام می‌دهند مخصوصاً اگر بدانند که شما مشتری دوباره خواهید بود. به این حقیقت احترام بگذارید که آن‌ها برای کسب درآمد کار می‌کنند اگر با آن‌ها تهاتر کنید و یا کار خود را با کار کس دیگری به‌صورت اشتراکی ارائه دهید می‌توانید تخفیف‌های خوبی به دست آورید.

7 قانون برای یک کارت ویزیت کارآمد
بخوانید!

۶- توزیع خلاقانه‌ای داشته باشید.

تراکت خود را در دست گرفته‌اید و آن را عالی ، خوب و بی‌نقص می‌بینید. شما دیگر یک آگهی تأثیرگذار دارید.

حال وقت آن است که به شکل مناسبی از توزیع فکر کنید. یقیناً نمی‌خواهید پولتان دور ریخته شود. هیچ‌چیزی بدتر از آن نیست که نتیجه وقت و هزینه‌تان را در تونل‌های مترو و سطل‌های زباله ببینید.

راهی پیدا کنید تا تراکت تان به دست کسانی برسد که وقت و حوصله خواندن دارند؛ مثلاً آن‌هایی که در انتظار پایان خرید خانواده خود در فروشگاه، به درودیوار نگاه می‌کنند! و یا در حال تماشای بازی بچه‌هایشان در منطقه‌ی بازی یک بازار بزرگ هستند. شما همیشه مخاطبی دارید که ناامید از یافتن چیزی برای خواندن با دسته‌کلیدش بازی می‌کند؛ بنابراین تراکت تان را به او برسانید!

قرار دادن آگهی در زیر برف پاک کن ماشین‌ها شاید خوب باشد؛ اما فراموش نکنید که مخاطب شما می‌تواند آن را به‌سادگی پاره کرده و دور می‌ریزد.